Nauka Przyroda Technologie

 

Czasopismo naukowe założone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
którego celem jest publikacja wyników badań realizowanych we wszystkich dyscyplinach nauk przyrodniczych.

Język polski English
Szybkie wyszukiwanie:

Romualda Danków, Jan Pikul, Natalia Osten-Sacken, Joanna Teichert
Charakterystyka i właściwości prozdrowotne mleka klaczy
Streszczenie.

Mleko klaczy jako produkt żywnościowy przez wiele lat w Europie było zapomniane, chociaż jeszcze do końca lat pięćdziesiątych XX wieku wykorzystywano je jako środek wspomagający leczenie chorób układu pokarmowego i oddechowego oraz migren. W ostatnich latach w takich krajach, jak Niemcy, Francja, Włochy, Austria, a także USA obserwuje się wzrost zainteresowania mlekiem klaczy ze względu na możliwość jego zastosowania w żywieniu ludzi dorosłych oraz niemowląt i dzieci z alergią. Jak wykazały badania, mleko klaczy jest bardziej zbliżone składem i właściwościami do mleka kobiecego niż mleko krowie. Mleko klaczy różni się od mleka krowiego trzykrotnie mniejszą zawartością tłuszczu (1,21%), która w mleku krowim jest porównywalna do mleka kobiecego. Średnia zawartość białka ogólnego (2,14%) jest znacznie mniejsza niż w mleku krowim, ale prawie o połowę większa niż w mleku ludzkim. Poziom laktozy (6,37%) jest porównywalny z mlekiem kobiecym, ale znacznie wyższy niż w mleku krowim. Zawartość składników mineralnych (0,42%) jest prawie dwukrotnie mniejsza niż w mleku krowim, ale prawie dwukrotnie większa niż w mleku ludzkim. Kaloryczność mleka ludzkiego i krowiego jest porównywalna, a od mleka kobylego większa mniej więcej o 200 kcal/kg (wynosi 480 kcal/kg).

 

Słowa kluczowe: mleko klaczy, frakcje białkowe, kwasy tłuszczowe, właściwości prozdrowotne
PDFPełen tekst dostępny w języku polskim w formacie Adobe Acrobat:
https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_6_16.pdf

Zapis do cytowania:

MLA Danków, Romualda, et al. "Charakterystyka i właściwości prozdrowotne mleka klaczy." Nauka Przyr. Technol. 6.2 (2012): #16.
APA Romualda Danków1, Jan Pikul1, Natalia Osten-Sacken2, Joanna Teichert1 (2012). Charakterystyka i właściwości prozdrowotne mleka klaczy. Nauka Przyr. Technol. 6 (2), #16
ISO 690 DANKóW, Romualda, et al. Charakterystyka i właściwości prozdrowotne mleka klaczy. Nauka Przyr. Technol., 2012, 6.2: #16.
Adres do korespondencji:
Romualda Danków
Katedra Technologii Mleczarstwa
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 31/33
60-624 Poznań
Poland
e-mail: dankow@up.poznan.pl
Zaakceptowano do druku: 7.11.2011