Nauka Przyroda Technologie

 

Czasopismo naukowe założone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
którego celem jest publikacja wyników badań realizowanych we wszystkich dyscyplinach nauk przyrodniczych.

Język polski English
Szybkie wyszukiwanie:

Anna Zaręba
Rewaloryzacja przestrzeni rekreacyjnej w dolinie Białej Lądeckiej na odcinku Żelazno-Radochów
Streszczenie.

Ze względu na różnorodność krajobrazu, ukształtowania terenu oraz przede wszystkim różną pojemność osadniczą i turystyczną wsie położone w dolinie Białej Lądeckiej można podzielić na dwa pasma o różnym sposobie zagospodarowania: pasmo Żelazno-Radochów oraz Stary Gierałtów-Bielice. Osobną kategorię tworzą miejscowości Lądek Zdrój oraz kompleks osadniczy: Strachocin-Stronie Śląskie-Goszów. W paśmie doliny Białej Lądeckiej na odcinku od Żelazna do Radochowa znajdują się wsie o układzie wielodrożnym, wykształconym z pierwotnego układu łańcuchowego. Główną osią rozwoju tych miejscowości była rzeka. Niestety obecnie jej znaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego w aspektach turystyki i rekreacji jest pomijane. W dolinie Białej Lądeckiej brakuje inwestycji związanych z krajobrazem nadrzecznym. Ponadto planistyczne działania z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku wpłynęły niejednokrotnie niekorzystnie pod względem funkcjonalnym i estetycznym na kształtowaną przestrzeń. Podstawą projektu rewaloryzacji jest przyjęcie założenia, że rzeka stanowi główną oś rozwoju turystycznego miejscowości nad nią zlokalizowanych. System zieleni – łąk, parków i lasów, połączonych pasmami komunikacji pieszej i rowerowej w dolinie rzeki – tworzy podstawowy schemat powiązań przestrzennych. W artykule są prezentowane wyniki badań, wykonane na potrzeby projektu badawczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: „Rewaloryzacja założeń pałacowo-parkowych w doli¬nie Białej Lądeckiej na odcinku od Żelazna do Radochowa” (nr 4 T07F 001 27).

Słowa kluczowe: dolina Białej Lądeckiej, rzeka, rewaloryzacja, tereny rekreacyjne, system zieleni parkowej, lasy
PDFPełen tekst dostępny w języku polskim w formacie Adobe Acrobat:
https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_3_59.pdf

Zapis do cytowania:

MLA Zaręba, Anna. "Rewaloryzacja przestrzeni rekreacyjnej w dolinie Białej Lądeckiej na odcinku Żelazno-Radochów." Nauka Przyr. Technol. 3.1 (2009): #59.
APA Anna Zaręba (2009). Rewaloryzacja przestrzeni rekreacyjnej w dolinie Białej Lądeckiej na odcinku Żelazno-Radochów. Nauka Przyr. Technol. 3 (1), #59
ISO 690 ZARęBA, Anna. Rewaloryzacja przestrzeni rekreacyjnej w dolinie Białej Lądeckiej na odcinku Żelazno-Radochów. Nauka Przyr. Technol., 2009, 3.1: #59.
Adres do korespondencji:
Anna Zaręba
Anna Zaręba
Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego
Uniwersytet Wrocławski
ul. Kuźnicza 49/55
50-138 Wrocław
e-mail: papann@poczta.onet.pl
Zaakceptowano do druku: 11.12.2008